Freedive Magazine

Freedive Magazine

Potápění pod ledem

Potápění pod ledem je krásný zážitek. Pokud jste podlehli krásám potápění na nádech a jen tak vás už nic v našich vodách nepřekvapí, tak potápění na nádech pod ledem pro Vás může být něčím opravdu velmi zajímavým. Chcete si rozšířit své obzory a zažít něco nového? Vydejte se pod zamrzlou hladinu našich vod. Freediving pod ledem má až magický nádech. Teprve s ponořením se pod zamrzlou hladinu se dostáváte do opravdového světa za zrcadlem. Svět je najednou vzhůru nohama. Fyzika jako by přestávala fungovat obvyklým způsobem. Co bylo nahoře je nyní dole a naopak. Na lokalitách s běžně dobrou viditelností se voda stává až křišťálovou a na lokalitách se špatnou viditelností se viditelnost typicky až několikanásobně zlepšuje. Našim vodám se začíná dostávat mořských tónů, kdy zimní modravá nahrazuje pozvolna s postupující zimou jinak téměř celoročně všudepřítomnou zelenou. Zážitek je to úžasný až opravdu magický, ale přináší bohužel také velká rizika, kterých si musí být každý, kdo vstupuje pod zamrzlou hladinu dobře vědom. Podcenění těchto významných rizik, v hobby oblasti prakticky nikdy zcela neodstranitelných, zpravidla končí tragicky.

Přestože jste již velmi pravděpodobně získali potřebné návyky. Ve studené vodě jste uvolnění i při nízké viditelnosti, tak při potápění pod ledem si zprvu budete opět připadat jako naprostí začátečníci. S prvním ponorem pod led se srdce se rozbuší vzrušením. Napětí stoupá a relaxace zůstala někde daleko nad hladinou. Po několika úvodních ponorech vzrušení pozvolna ustupuje a vaše nitro typicky uchvátí magický převrácený a zpomalený život na druhé straně zrcadla. Bublinky vzduchu poskakují po ledu a jejich mrazivě lesklý povrch připomíná tekutý kov. Vzduch, který vydechujete se slévá do větších a větších ploch až vytvoří velká jezera, ve kterých se zrcadlí vše s naprostou dokonalostí.

Alenko, vítej v zemi za zrcadlem.

 

Pokud se chceš vrátit,

tak věnuj pozornost následujícímu ...

Při nádechovém potápění pod ledem se minimálně připravte a jistěte tak, jako když jdete v noci na nádech do vraku či jeskyně. Situace je to velmi obdobně nebezpečná a zároveň krásná. Počítejte s tím, že i při dodržení všech pravidel Vám stále hrozí signifikantní riziko!

Rozhodně dodržujte základní pravidla pro bezpečný freediving obecně (jedná se o minimální základ viz např. zde). Osobně ze zkušenosti doporučujeme klást dostatečný důraz i minimálně na vybraná tři další níže uvedená pravidla pro nádechové potápění pod ledem, jejichž dodržení je důležité i pro velmi zkušené freedivery.

VIDEO: Poprvé pod ledem

VIDEO: Zábava pod ledem (hardcore)

VIDEO: Orientační body a značení na ledu

Orientace především

 • Dostatek jednoznačných orientačních bodů je základ.
 • Orientace pod ledem na nádech je naprosto klíčová. Pokud Vám hrozí ztráta orientace, tak Vám přímo hrozí smrt. My freediveři máme pod hladinou relativně málo času a případný stres z dezorientace nám jej navíc nelítostně rychle ubírá.
 • Pokud nemáte přímo na lokalitě k dispozici dostatek orientačních bodů, tak si je vytvořte (lana, bojky, bottom plate, signalizační světla atd.). Vždy mějte na dohled alespoň dva významné a zároveň dostatečně vzájemně vzdálené orientační body či minimálně jednu zcela jednoznačnou linii. Viditelnost se ve vodním prostředí může velmi rychle změnit a jako freediveři bohužel nemáme čas na hledání a opětovné zorientování.
 • Orientace podle uměle vytvořených linií na ledu či těsně pod ledem je potenciálně problematická a je spíše jakousi poslední záchranou (poslední do slova a do písmene). Jednou z nevýhod těchto linií je, že v malé hloubce pod ledem jsou zpravidla vidět až ve chvíli, kdy jste přímo u nich.  Pokud máte vytvořené světlé cestičky/linie na ledu (od sněhu očištěné k otvorům se sbíhající linie ideálně čerstvě vylité vodou), tak tyto jsou dobře patrné pouze z větší hloubky a přímo pod ledem se na nádech špatně hledají tj. mírně klesněte a linie se typicky objeví.

 

Náraz do ledu

 • Stoupejte vždy velmi opatrně.
 • Vaše spontánní výstupová rychlost je těsně pod hladinou významná a náraz do ledu Vás může připravit o vědomí i život. Pokud se k otvoru blížíte ze strany, tak nejprve nahmátněte rukou okraj otvoru v ledu. Voda zkresluje a spodní část ledu navíc bývá dokonale průhledná/přehlédnutelná.

 

Neznám, nejdu

 • Vyhýbejte se lokalitám, které neznáte. Obdobně postupujte i v případě vašeho partnera/buddyho. Při potápění pod ledem absolvujte pouze s partnerem/buddym, kterého dobře znáte.
 • Ideálně se nikdy nepotápějte pod ledem na lokalitě, kterou neznáte (tj. nepotápím pod ledem na lokalitě, kde jsem se dříve nepotápěl bez ledu). Případně se nechte doprovodit někým zkušeným, kdo zná lokalitu velmi dobře. Samozřejmě při dodržení zásady “nikdy nepotápěj sám” tj. jak Váš průvodce, tak i Vy máte svého dalšího freedivera, který Vás jistí.

Pod led se na nádech chodí podobně jako do jeskyně/vraku ...

 

... tj. s dostatečnou časovou rezervou

a dokonalým jištěním!

Pokud máte zájem jít se poprvé v životě potápět se na nádech pod ledem, tak doporučujeme nejprve kontaktovat některou z freediverských škol a poradit se s zkušeným instruktorem. České freedivingové školy patří bez přehánění mezi ty nejlepší na světě a pravidelně pořádají i potápění pod ledem.

Závěrečná upozornění a doporučení:

 • Otvory do ledu vyřezávejte/vysekávejte trojúhelníkové. Bude se Vám daleko lépe z vody vylézat.
 • Vyřezané/vysekané kusy ledu nevytahujte zbytečně nad hladinu, ale lehce je zatlačte pod hladinu a odstrčte stranou od vytvořeného otvoru.
 • Na volně dostupných plochách nezapomeňte před odchodem dostatečně zřetelně vyznačit vytvořený otvor v ledu. Berte ohled na ostatní potenciální uživatele ledové plochy (např. bruslaře).
 • Transparentní led je velmi zrádný a nebezpečný (hrozí bezprostřední ztráta orientace).
 • Nelitujte cesty a pokud na lokalitě nejsou podmínky, tak se nepotápějte. Na lokalitě Vás může zaskočit dočasně zhoršená viditelnost či led z nějakého důvodu neumožňující vytvoření orientačních linií. Seriózní výkon na nádech se v tom okamžiku stává v amatérských/hobby podmínkách příliš nebezpečným. Zabavte se nějakým jiným bezpečným způsobem, ale skutečné "potápění" v tu chvíli ukončete. Život máte jen jeden.
 • Bezpečnost především!

Odkazy:

 

Přejeme Vám pohodu a hodně krásných zážitků na  jeden nádech pod ledem.

 

FreediveMagazine.cz - 11.2. 2018